O florbale

4. července 2008 v 10:38 |  Floorball
Florbal je kolektivní halový sport podobný pozemnímu hokeji. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů s lehkým dutým plastovým míčkem. Z každého týmu může být na hřišti v jeden moment maximálně pět hráčů v poli a jeden brankář. Hráči mají speciální florbalové hole a snaží se vstřelit protivníkovi gól. Brankáři hokejku nemají.

Současný světový florbal

I dnes už ve Švýcarsku brankáři hokejku nemají, protože existují mezinárodní pravidla florbalu stanovená Mezinárodní florbalovou federací IFF (International Floorball Federation). IFF vznikla v roce 1986, mezi zakládající země patřilo Švédsko, Finsko a Švýcarsko. V současnosti tvoří IFF přes 40 zemí, mezi které patří i Nigérie nebo Pákistán. Česko, respektive ČFbU, se stalo členem v roce 1993, kdy měla IFF osm členů.

Jak se hraje

Na hřišti 20×40 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť. Hraje se na 3× 20 minut( tento limit plátí u mužu a juniorů, u elevů, ml.žáků a st. žáků je to jinak ), přestávky mezi třetinami jsou 10 minut ( pouze u mužů a juniorů ).
Hráči v poli mohou míček odehrát pouze hokejkou, zároveň však není přípustné hrát hokejkou nad úrovní kolen. Lze miček odkopnout nebo zpracovat i nohou, ale přihrávka nebo vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán jako dříve - hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo výskok je zakáný. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoli částí těla nebo chytat do rukou, pokud stojí ve vymezeném brankovišti. Dále brankář nesmí dostat nahrávku od spoluhráče, neboli "malou domů" a při výhozu míčku od golmana se míček musí dotknout své půlky hříště. Nyní se bude konat MS ve florbale v roce 2008 v Ostravě a Praze
Některé země ve svých soutěžích zkoušejí nová pravidla.